Bedrijven zullen moeten overstappen op e-facturatie

Bedrijven zullen moeten overstappen op e-facturatie

Bedrijven die leveren aan de overheid moeten al verplicht ‘e-factureren’. Het kabinet wil dat bedrijven onderling elkaar ook op die manier facturen gaan sturen.

Vroeger stuurden ondernemers rekeningen per post. Daarna mailden zij facturen als pdf naar klanten. E-facturatie gaat een stap verder: e-facturen gaan niet via de gewone mail, maar via een beveiligd en besloten netwerk. Bedrijven krijgen op dit netwerk een uniek e-facturatieadres, zodat ontvangers zeker weten wie de afzender is. Dat is ook de achtergrond van e-facturatie: het netwerk is fraudebestendig en traceerbaar. Nog een mogelijk voordeel is dat facturen door de ontvanger direct worden ingelezen en ingeboekt, en mogelijk sneller betaald.

Concurrentievermogen

Het kabinet wil dit systeem per 1 juli 2030 verplicht invoeren voor bedrijven die met het buitenland en in eigen land handelen met andere bedrijven. Dit moet ondernemers helpen om hun processen te automatiseren. E-facturatie draagt verder bij aan het concurrentievermogen van de Nederlandse en Europese economie en zorgt voor een effectievere handhaving door de Belastingdienst. Het wordt dan moeilijker om te sjoemelen met de btw.

Lagere administratieve lasten

Aan het nieuwe facturatiesysteem ligt een Europese richtlijn over de btw ten grondslag, die moet worden uitgewerkt in een Nederlandse regeling. Door die richtlijn gaan alle ondernemers grensoverschrijdende zakelijke transacties (‘business-to-business’) per juli 2030 op dezelfde manier rapporteren, namelijk digitaal en per transactie. Dit zou de administratieve lasten voor bedrijven moeten verminderen, met lagere kosten. Daarmee kan ook op een effectievere manier fraude worden bestreden. Om dit mogelijk te maken zijn elektronische facturen noodzakelijk.

Binnenlandse transacties

Het kabinet kiest ervoor voor om elektronisch factureren (per 1 juli 2030) en rapportage (per 1 juli 2031) ook verplicht te stellen voor binnenlandse transacties. Dit gebeurt ook in Frankrijk, Duitsland, België, Polen en Italië. Nederlandse bedrijven binnen de kleineondernemersregeling (KOR), met een omzet minder dan € 20.000 per kalenderjaar, zijn vrijgesteld van e-facturatie en e-rapportage. De uitzondering voor deze groep blijft ook na juli 2030 gelden.

Internetconsultatie

De komende periode wordt nog onderzoek gedaan naar de veiligheid en betrouwbaarheid van data-uitwisseling via het e-facturatie-netwerk en naar de administratieve lasten voor ondernemers. Het conceptwetsvoorstel wordt in het najaar van 2026 in internetconsultatie gebracht. Het kabinet wil het wetsvoorstel vervolgens voor de zomer van 2027 aanbieden aan de Tweede Kamer.