06 aug Steeds meer bedrijven aansprakelijk voor gebrekkige AI-producten
Er komt meer aandacht voor de kwaliteit van software en producten met kunstmatige intelligentie (AI). Meer van dergelijke producten gaan vallen onder de regels voor productaansprakelijkheid.
Een grotere groep AI-ondernemers krijgt vanaf eind dit jaar te maken met nieuwe regels voor productaansprakelijkheid. Dit betreft fabrikanten en importeurs, distributeur en ontwikkelaars en verkopers van software en AI. De regering past de wet aan zodat consumenten beter worden beschermd als zij schade lijden door een gebrekkig product – ook AI-producten gaan eronder vallen. Ook komt er meer rechtszekerheid voor bedrijven en een meer gelijk speelveld binnen de Europese Unie (EU). Verder krijgen fulfilmentbedrijven, onlineplatforms en gemachtigden van fabrikanten in de EU krijgen hiermee te maken.
Gebrekkig product
Een gebrekkig product is een zaak die niet de veiligheid biedt die consumenten daarvan redelijkerwijs mogen verwachten. Zo’n product kan schade veroorzaken aan andere producten. Consumenten zijn daartegen beschermd maar die bescherming geldt nu vooral voor ‘roerende’ zaken, producten dus die je kunt aanraken. Dat wordt nu uitgebreid naar bepaalde niet-fysieke producten, zoals software en systemen met kunstmatige intelligentie (AI). Wie dergelijke producten ontwikkelt of verkoopt, kan aansprakelijk zijn als deze producten schade veroorzaken.
Méér bedrijven
Sterker, dat gaat gelden voor méér bedrijven. Onder de nieuwe productaansprakelijkheidsregeling kunnen er voor producten van buiten de EU meer partijen aansprakelijk zijn. Ook kunnen in de EU gevestigde gemachtigden van fabrikanten, fulfilmentdienstverleners, distributeurs, en, onder voorwaarden, onlineplatforms worden aangesproken. Ondernemers doen er goed aan te controleren welke rol hun bedrijf speelt in de distributieketen.
Schadevergoeding
Ondernemers die gebrekkige AI-producten leveren, moeten in de toekomst mogelijk een schadevergoeding betalen voor schade aan gegevens die niet voor een beroep worden gebruikt. Als door gebrekkige product gegevens worden vernietigd of beschadigd, bijvoorbeeld als ze van een harde schijf zijn verwijderd, kan een ontwikkelaar, distributeur of verkoper daarvoor aansprakelijk zijn. Ondernemers kunnen zich mogelijk wel voor dit risico verzekeren.
Ingangsdatum
Deze wijzigingen betekenen een aanpassing van de Boeken 6 en 7 van het Burgerlijk Wetboek, die gaan over algemene verbintenissen en bijzondere overeenkomsten. De regels gaan naar verwachting in op 9 december 2026, nadat de Tweede en Eerste Kamer het wetsvoorstel hebben aangenomen.