Bedrijfsleven weet niet goed hoe om te gaan met algoritmes die persoonsgegevens verwerken

Bedrijfsleven weet niet goed hoe om te gaan met algoritmes die persoonsgegevens verwerken

Het Nederlandse bedrijfsleven geeft zichzelf een onvoldoende voor het gebruik van algoritmes die persoonsgegevens verwerken. Dat blijkt uit een enquête die de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) afnam onder 1600 bedrijven.

Algoritmes die persoonsgegevens verwerken worden in alle sectoren toegepast, maar met name in de ICT, cultuur, recreatie en zorg. Grote bedrijven zeggen vaker algoritmes die persoonsgegevens verwerken te gebruiken dan kleine bedrijven. Het merendeel van de bedrijven (56 procent) weet niet helemaal zeker of ze algoritmes gebruiken om persoonsgegevens te verwerken. Wanneer ze dat wel doen, weet 40 procent niet om wat voor algoritmes het precies gaat.

Risico’s

Algoritmes, inclusief AI, veranderen de manier waarop bedrijven met klanten en hun persoonsgegevens omgaan. Algoritmes beïnvloeden de waarneming en daardoor de beslissingen van een organisatie. Als er onevenwichtigheden in de waarneming van een organisatie sluipen, kan dat tot diverse oneerlijke of schadelijke effecten leiden. In de enquête van de AP gaven de respondenten aan dat zij naar hun inschatting te weinig te weten over de regels en risico’s bij het gebruik van algoritmes. Bijna de helft (43 procent) gaat niet vooraf na welke risico’s er kleven aan het gebruik van een algoritme en slechts 8 procent blijft ook tijdens het gebruik van een algoritme de risico’s monitoren. Op de vraag of de organisatie iemand heeft die intern toezicht houdt op het gebruik van algoritmes antwoordde 31 procent van de bedrijven ontkennend, terwijl in 16 procent van de gevallen de contactpersoon die de enquête invulde het antwoord op die vraag überhaupt niet wist.

Praktische hulpmiddelen

Voor de AP is het resultaat van de enquête aanleiding om samen met het bedrijfsleven te zorgen voor betere voorlichting. De AP gaat vaker praktische hulpmiddelen publiceren over het verantwoord inzetten van algoritmes. Ook werkt de AP aan een checklist voor bedrijven om goed om te gaan met de rechten van betrokken over wie ze met behulp van algoritmen besluiten nemen, en gaat het samen met bedrijven ‘best practices’ verzamelen over het opzetten en inrichten van algoritmes die persoonsgegevens verwerken. Tot slot komt er voorlichting over het inkopen van algoritmes.

Lees hier het rapport Gebruik algoritmes die persoonsgegevens verwerken door Nederlandse organisaties.